Site logo

בהרצה

הסיפור של תנועת 'אוכל במקום פצצות'

אוכל במקום פצצות (Food not Bombs) היא תנועה עולמית, אנרכיסטית וא-היררכית, המורכבת מסניפים עצמאיים שעוסקים בהצלת מזון, חלוקת מזון (טבעוני ותמיד בחינם) וסוגים אחרים של עזרה הדדית.

התנועה צמחה כחלק מפעילות כנגד התחמשות גרעינית בארה"ב בתחילת שנות ה-80, כאשר לאורך השנים צמחו סניפים בכל רחבי העולם, כולל במזרח התיכון – בלבנון, טורקיה ופלסטין/ישראל. הייחוד של התנועה הוא השילוב בין פעולות קונקרטיות של עזרה הדדית כחלוקת מזון ומוצרים בסיסיים אחרים בחינם לכל מי שזקוק.ה, לבין תודעה פוליטית אנרכיסטית רחבה המתנגדת לכל צורות ההיררכיה – כמו קפיטליזם, קולוניאליזם והפטריארכיה. השילוב מתבטא בכך שבמקומות רבים בעולם סניפים של אוכל במקום פצצות תומכים בפעולות פוליטיות כהפגנות, צעדות וסקווטים, מתנגדים אקטיבית למדיניות הפוגעת במחוסרי דיור, ועוד. פעמים רבות פעילות משלמות על כך ברדיפה פוליטית – כמו מעצרים של פעילות אוכל במקום פצצות ברוסיה, כאשר בארה"ב התנועה נמצאה במשך שנים ארוכות ברשימת ארגוני הטרור המקומיים של ה-FBI, פעילות נעצרו מדי שבוע ודו"חות מחולקים על מנת למנוע את קיום הדוכנים.

בישראל פועלים לאורך השנים שלושה גרעינים עיקריים, בירושלים, חיפה ותל אביב – כולם פועלים על פי אותם עקרונות בסיסיים, אך באופן עצמאי ובלתי תלוי.

אוכל במקום פצצות- ההתארגנות הירושלמית

במהלך הסגרים שהוטלו בשל מגיפת הקורונה בשנת 2020, התגבש בירושלים מערך של הצלת מזון מהשוק הסיטונאי וחלוקתו לאזורים רבים ברחבי העיר. פעילות הצלת מזון בירושלים, שרובן ככולן גם היו פעילות נגד הכיבוש, הקימו דוכן ראשון של אוכל במקום פצצות בעיר בתמיכה בגוש הרדיקלי במסגרת ההפגנות בבלפור. לאחר מכן, החלו להתקיים דוכנים באופן קבוע במרכז העיר ירושלים, בכיכר ציון.

המיקום נבחר מתוך ניסיון להוות אלטרנטיבה במרחב הציבורי לימין הקיצוני, בשל העובדה שתנועת להב"ה הפשיסטית קיימה דוכנים משלה בכיכר ציון לאורך שנים, כדי לגייס בני נוער לפעילות כנגד פלסטינים. חלוקת המזון בחינם הובילה לשיחות עם העוברים בכיכר שהיו שונות מאוד מהשיחות שניהלו עם פעילי להב"ה, על נושאים כמו עזרה הדדית וסולידריות. 

בחודש מאי 2021, כאשר האלימות הגזענית כלפי פלסטינים במרכז העיר ירושלים הגיעה למצב בלתי נסבל, צף בפני הפעילות האתגר שנובע משילוב של פעולה כל כך בסיסית ולא שנויה במחלוקת כמו חלוקת מזון במרחב הציבורי עם מסרים פוליטיים. האווירה בכיכר נעשתה עוינת בצורה שאילצה את הפעילות לחפש מיקום חדש, כאשר הבחירה הראשונה הייתה כיכר הדוידקה, ולאחר מכן גן העצמאות. הפעילות השבועית כללה משמרות של הצלת מזון בשוק הסיטונאי בירושלים

יחד עם "חזית אנושית" (התארגנות של הצלת מזון ועזרה הדדית בירושלים), בישולים וחלוקה של אוכל מבושל וטבעוני בדוכן עצמו, בחינם ולכל מי שמבקש.ת. 

במהלך שנת הפעילות הראשונה של הקבוצה, נערכו שני דוכנים מיוחדים – אחד מהם בגבעת עמל, כתמיכה בהפגנה כנגד הפינוי הצפוי של תושבי השכונה (אוקטובר 2021). יש לציין שבאותה תקופה, שבה המאבק שנמשך שנים ארוכות הגיע לשיאו לקראת הפינוי המתקרב, לא היה סניף פעיל של אוכל במקום פצצות בתל אביב, ולכן הפעילות הירושלמיות החליטו לנסות לתרום תרומה קטנה למאבק וגם לנסות ליצור חיבורים חדשים בשכונה.

קיום הדוכנים האלה ביטא את תפיסת העולם האנרכיסטית הרחבה של הקבוצה, ששאפה להתחבר למאבקים מקומיים כמאבק המזרחי, הפמיניסטי והמאבק נגד קפיטליזם.

אתגר נוסף שעמד בפני הפעילות היא עובדת היותן של רוב חברות הקבוצה פעילות במסגרת המאבק נגד הכיבוש, במזרח ירושלים ובגדה המערבית. הדבר הקשה על המשך רציף של קיום הדוכנים, ולמעשה מקיץ 2022 הייתה הפסקה של שנה בפעילות הקבוצה, כאשר חלק מחברות הקבוצה המשיכו לפעול במסגרת "חזית אנושית".

בקיץ 2023 חודשו הדוכנים, במיקום חדש במרכז העיר – כיכר הירח. לאחר אירועי ה-7 באוקטובר 2023 חברות הקבוצה שינו את אופי הפעילות למספר שבועות, לאור זאת שקיום דוכנים הפך לבלתי אפשרי, וערכו סיבובים רגליים של חלוקת מזון ברחובות ירושלים, בדגש על חלוקה למחוסרי דיור. את הבישולים בתקופה זו ערכו חברות הקבוצה בקואופרטיב "אםבאלה", אשר נסגר בסוף שנת 2023.

הפעילות של אוכל במקום פצצות ירושלים מבוססת על האמונה כי עלינו לפעול בעצמנו אחת בשביל השנייה, כאילו אנחנו כבר חופשיות מהקיום של הממשלה והשוק הקפיטליסטי, כי הם מעולם לא פעלו לטובתנו. על המחויבות לרעיון שהחברה יכולה להתקיים על ערכים של התארגנות עצמאית וחופשית, דמוקרטיה ישירה ועזרה הדדית, במקום על יחסי כוח וניצול. חברות הקבוצה מתנגדות לקיום של מדינות בכלל ושל מדינת ישראל בפרט, ומאמינות שניתן לחיות כאן ללא מדינות וללא גבולות. מתוך התנגדות לסדרי העדיפות של חברה שמקדשת מלחמה ונשק, ואמונה שאוכל הוא זכות בסיסית לכולן.

דוכן במסגרת צעדת המופקרות בירושלים (יוני 2022)

Comments

  • עדיין אין תגובות.
  • Add a comment