Site logo

בהרצה

עלינו

המזרחיון הוא תוצר של חלום. הוא  נועד לעורר בנו השראה, ולחבר בין העבר להווה בתקווה לגרות ולעודד מחשבה ופעולה בתכנון עתיד החברה בישראל. 

אנחנו מאמינות שהחומרים שיוצגו כאן במזרחיון הם נחלת הציבור ושייכים לכל הקהילות שיצרו אותם, מהדורות הקודמים והדורות שיבואו. לכן, מיזם המזרחיון  לא נעשה רק כאקט של שימור החומרים הפיזיים והצגתם לציבור הרחב, אלא הדרך שלנו  לשמר את ההיסטוריה הקולקטיבית והזיכרון, כיציאה לפעולה, עבור אלו שנאבקו עבור צדק חברתי, דמוקרטיה ושוויון לכל.

כמיזם של תנועת שוברות קירות, המזרחיון ישמש כבית לתיעוד ושימור של מאבקים, תנועות, קבוצות, ארגונים, יוזמות או פעילים.ות  שקידמו או מקדמים זכויות אדם ואישה, שוויון וחופש ביטוי, תוך חיבור בין קהילות וערבות הדדית. באמצעות שיתופי פעולה ויצירת פלטפורמה לארגונים, קבוצות מאבק והתארגנויות קצרות טווח, נוכל לאסוף מסמכים שנוצרו בעבר וגם כאלה שנוצרים ומתהווים כעת. 

החזון שלנו

ככל שיעברו השנים, המסמכים המתעדים את המאבקים ההיסטוריים, הקהילות שלנו והפעילות והפעילים שהובילו אותם ייעלמו לנו. חומרים רבים זרוקים ברגעים אלו בקופסאות קרטון מאובקות, בארונות משרד מתכתיים שלא נפתחו כבר שנים או מפוזרים בקלסרים בפינת חדרי עבודה ביתיים. כל עוד החומרים אינם נגישים לציבור, לא ניתן לעיין בחומרים ולחקור אותם. אין אפשרות לקיים אירועים ציבוריים ולדון בהם, לפרסם מסמכים על בסיסם ולקדם חברה אזרחית הנשענת כעומדים על כתפי ענקים.

המזרחיון לא נועד עבור נוסטלגיה ואינו משמש כארכיון לתיעוד ההיסטוריה. דרכי המאבק השונות, הצלחותיהן וכישלונותיהן, יהוו השראה לדרכי פעולה בעתיד ובעיקר לשאלה –  כיצד לנהל מאבקים חברתיים ולהביא לשינוי חברתי.

 בעיני רוחנו אנחנו רואים ארכיון אזרחי שמופעל על ידי קהילה תומכת ומהווה גם מרכז מחקר וחשיבה, מקום של תרבות, חינוך ואמנות, לקידום מאבקים עכשוויים על בסיס חומרי הארכיון. 

שאיפתנו היא שהארכיון יציע אלטרנטיבה לארכיון הממלכתי המוצע בחסות המדינה. כאמור, ידע זה יאפשר ללמוד מהצלחות מאבקי עבר וגם מכישלונות, תוך חשיבה על העתיד ויאפשר לכל מי שרוצה לנהל מאבק חברתי ללמוד איך עושים – ואיך לא עושים – זאת.

שוברות קירות

תנועת שוברות קירות(חל"צ) היא תנועת שטח אשר נוסדה ב 2020 כדי לקדם קמפיינים ציבוריים ולעסוק באקטיביזם קהילתי. כתנועה פמיניסטית אזרחית, אנחנו מאמינות בעשייה שמבקשת לאחד בין קהילות ולעבוד ביחד(ולא למען) עם קבוצות נאבקות ונשים שחיות בעוני. תמצאו אותנו במאבקי דיור וצדק חלוקתי, עם נשים נפגעות אלימות, במאבק נגד אלימות משטרתית ושמירה על חופש המחאה, עם הקהילה הגאה ועוד- נאבקות ונותנות גב לכל מי שנאבקת לשרוד ברמה הפרטנית, ובמקביל מקדמות שינוי מדיניות מול הרשויות.

אנחנו מאמינות בהנהגה נשית שצומחת מהשטח, בתנועה בהובלת נשים מגוונות שחלקן הגדול צברו ידע וניסיון מתוך המאבק האישי שלהן. כשאנחנו מתחזקות, כשאנחנו צוברות כוח, אנחנו מצליחות לתת גב לא רק לנשים אלא לכולם.ן ולכולם.ן, וכשאחרים ואחרות מתחזקות, גם הן יעבירו את זה הלאה.

שוברות קירות היא הקריאה שלנו לקהילות נוספות להצטרף ולהאבק ביחד,      במקום להיכנע למדיניות הפרד ומשול. 

הצטרפו אלינו וביחד נבנה כוח פוליטי פמיניסטי עוצמתי.

לאתר שוברות קירות

 

 

צוות המזרחיון

ספיר סלוצקר עמראן

ספיר סלוצקר עמראן

מייסדת מיזם המזרחיון ומייסדת ומנכ"לית שותפה של תנועת שוברות קירות. עורכת דין וקמפיינרית לזכויות אדם ומרצה בנושאי חופש מחאה ואסטרטגיות לשינוי חברתי. פעילותה משלבת בין עבודה משפטית, פעילות שטח והתארגנות קהילתית פמיניסטית, ובמיוחד בהצטלבוית בין נשים, אוכלוסיות מוחלשות ועוני. ארכיונאית חובבת

אבישג בן שלום

דוקטורנטית במחלקה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון, וממובילות 'המיזרחיון'. בעלת תואר ראשון ושני במחשבת ישראל מאוניברסיטת בן-גוריון. ממייסדות ח.י.ה- פורום להטבקי מזרחי

יעל נצר

ממובילות המזרחיון. חיה בתנועה בין תחומי דעת ובין ערים. תואר שלישי במדעי המחשב בתחום בלשנות חישובית ולימודי תואר שני בספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון. מנהלת המחקר במרכז למדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטה העברית ושותפה במעבדה בחיפה. מלמדת חוקרת ובונה ארכיונים דיגיטליים אישיים ולא מוסדיים ומבקרת ארכיונים. מתנדבת במרכז הסיוע מסל"ן בבאר שבע ובצ׳אט הסיוע ׳קול מילה׳

מיכל זאבי

מומחית במערכות מידע, בעלת רקע אקדמי מגוון ופעילה אקטיביסטית פמיניסטית במסגרת ארגונים פמיניסטיים שונים. מיכל היא היזמת והמפעילה של "אתר משלך"-פורטל אתרים פמיניסטיים, ובמקביל היא מובילה ומשתתפת בפרויקטים שונים לתיעוד ושימור העשייה הפמיניסטית בישראל

יפעת אריאל

חברת צוות תוכן במזרחיון וחברת דירקטוריון בתנועת שוברות קירות. עוסקת בחינוך בלתי פורמלי וחברה בתנועת דרור ישראל. מדריכה סדנאות הגנה עצמית מעצימה. פעילה חברתית בנושאי דיור ופינויים, אקטיביזם מזרחי, מדריכה סיורים בנושאים האלו.

רעות בן יעקב

מתרגמת, עורכת וחוקרת ספרות. כיום עמיתת פוסט דוקטורט באוניברסיטת דיוק במחלקה ללימודי אסיה והמזרח התיכון. בעלת תואר דוקטור מהחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, היא מתמחה בשירה עברית מודרנית ועכשווית. כותבת בצוות תוכן במזרחיון.

נגה וורבר

כותבת ועורכת תוכן במזרחיון ובכלל. עורכת לשון זה 10 שנים, סופרת מתחילה. בהשראת אהוד מנור, הכתיבה, השמחה, ההרמות, היצירה והאהבה הן המחאה שלה.

ציפי ערן

כותבת בצוות תוכן במזרחיון. מאמינה ופועלת בדרכה של אודרי לורד, שאמרה: "אין דבר כזה, מאבק חד-נושאי, כי החיים שלנו אינם חד-נושאיים". קרדיט צילום: שירז גרינבאום

ליאור רשטי

בעלת תואר שני בתכנית לסטודנטים מצטיינים במדעי הרוח ע"ש ג'ק ג'וזף ומורטון מנדל באוניברסיטה העברית. התנדבה לאורך השנים בפרויקטי תיעוד שונים העוסקים במגדר ולהט"ב בישראל וממקימות קבוצת להטב"ק עצמאית בחולון. עובדת בפרויקטי הארכיונים הדיגיטליים של הספרייה הלאומית. מקטלגת בצוות דיגיטציה במזרחיון.

טל דהן

מנהלת תוכן ואתר באגודה לזכויות האזרח ופעילה ותיקה לזכויות להט"ב וזכויות אדם ואישה. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה בהצטיינות יתרה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני בלימודי משפט בהצטיינות מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת בן גוריון. מקטלגת בצוות דיגיטציה במזרחיון.

דודו טברסקי

עורך תוכן ומעצב חווית משתמש בתחילת דרכו. נכון לכתיבת שורות אלו, קורא אדוק של הפילוסופית רוזי ברויידוטי, רווק שחזר לעיר הולדתו ראשון לציון, דיג׳יי בלילות (ובימים, בהזמנה כמובן) ומתאבק במשקל נוצה למול התמכרותי לסיגריות. כותב ומעצב בצוות תוכן במזרחיון אני גם באימייל [email protected].

מירב בן יצחק

חברת צוות תוכן במזרחיון. הייטקיסטית, צלמת ואקטיביסטית